Razgovor s učenicima nakon provedenog EU projekta Erasmus+ „Umjetnici za umjetničko obrazovanje 3“

Autor: Ana Kontošić, 29. 3. 2018.

U okviru EU projekta „Umjetnici za umjetničko obrazovanje 3“ programa Erasmus +, kojeg provodi HDLU, od 11. do 24. veljače 2018. g. u Grazu je iz Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna – Pula boravilo deset učenika. Izabrani su učenici četvrtog razreda: Vanna Janković, Ema Križanac, Adriana Lukić, Lea Mandić, Noa Sardoz, Lara Šebelja, Ella Trifunac i trećeg razreda: Mark Šircel, Erik Isanović i Sarah Klešin. Sudjelovali su i učenici Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci, a u Grazu ih je ugostila organizacija Next i lokalni umjetnici.

Cilj projekta bio je nadopuniti obrazovni kurikul za zvanje slikarski i kiparski dizajner odgovarajućim znanjima i vještinama kako bi učenici po završetku škole bili konkurentniji na tržištu rada odnosno pri nastavku školovanja.

Kako je izgledao boravak u Grazu ispričale su nam učenice Vanna Janković i Noa Sardoz.

Noa Sardoz: U Grazu smo se upoznali s mentorima koji su nam se predstavili, a zatim smo izabrali onog s kojim smo naredna dva tjedna radili. Odlučili smo se za mentora koji se bavi područjem rada s kojim se do sada nismo susretali. Tako smo Lea i ja stvarale pod mentorstvom Igora Friedricha Petkovica. Njegovo područje rada je video, fotografija i u posljednje vrijeme performans. Sudjelovale smo u njegovom performansu „Tot' n 'tanz“ u crkvi sv. Andre. Poseban dojam ostavila mi je unutrašnjost crkve zato što su je uredili različiti suvremeni umjetnici.

Na kraju dvotjednog rada predstavile smo naš film u tehnici stop motion animacije. Tema animacije je esencija ljepote „The essence of beauty“ i govori o tome kako je ljepota u oku promatrača.

Vanna Janković: Meni i Adriani mentor je bio Keyvan Paydar koji se najviše bavi skulpturama i instalacijama. Prvi zadatak koji nam je zadao bio je, kako je bilo vrijeme karnevala, izraditi masku. Zatim smo izrađivale neobične oblike od žice, kaširale balone, izrađivale skulpture, a za završni rad izradile smo stop motion animaciju na temu lica.

Noa i Vanna: Na završnoj izložbi svatko je sa svojim mentorom predstavio svoj rad široj publici. Elli je mentorica bila Lotte Hubmann, Emi Ingeborge Plepelits, Marku i Lari Luise Kloos, a Sarah i Eriku grupa Roter Keil.

Osim rada s mentorom dva puta tjedno organizirali su nam satove crtanja akt i eksperimentalnog crtanja što u našoj školi nemamo prilike.

Domaćini su nas vodili u brojne muzeje i galerije. Jako su nam se svidjele izložbe Andya Worhola i R. Lichtensteina. Bio nam je organiziran i razgled grada uz lokalnog vodiča.

Posjetile smo Atelier Schaumbad i Školu primijenjenih umjetnosti u Grazu - Ortweinschule. Škola ima odlične uvjete rada i materijalne mogućnosti, no kvalitetom rada naša škola ne zaostaje za njima.

U najboljem sjećanju ostali su nam mentori, organizacija i cjelokupna atmosfera. Stečena

znanja i nove vještine primjenjivat ćemo u daljnjem radu, a u Graz bismo se rado vratile.

(S učenicima razgovarala stručna suradnica-knjižničarka Gordana Rupena Stančić, dipl. bibl.)

Link na fotogaleriju: http://ss-primijenjenihumjetnostiidizajna-pu.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=34