ERASMUS+ Festival tradicije – Festival of Traditions, Hrvatska, 24.–28.4.2023., 2020-1-CZ01-KA202-078435

Autor: Ana Kontošić, 4. 5. 2023.

Posljednji u nizu susreta programa Erasmus+, Festival tradicije, održan je u Puli u organizaciji naše škole, od 24. do 28. travnja 2023. godine.

Ugostili smo 47 sudionika, nastavnika i učenika iz pet zemalja: Češke, Slovačke, Njemačke, Italije i Rumunjske. Većinu kolega i učenika poznajemo s prijašnjih susreta pa su aktivnosti tijekom Festivala protekle u srdačnom i kreativnom ozračju.

Na Festivalu su sudjelovale učenice Tekstilnog odjela: Mara Dujić 3.r., Mia Galešić, Noemi Pinzan i Valentina Patrun 2.r., u pratnji mentorica Anamarije Maružin-Bokan i Dejane Gott.

Kao domaćini skupa, potrudili smo se pripremiti bogat i sadržajan program tijekom kojeg su naši gosti mogli vidjeti Pulu, Pazin, Rovinj i Motovun. Pulu smo predstavili obilaskom grada uz stručnog vodiča, posjetom Amfiteatru, Zerostrasse, Kaštelu i Povijesnom i pomorskom muzeju, a da bi goste podsjetili da smo primorski grad, pokazali smo i čarobni svijet Akvarija. Rovinj nas je obradovao krasnim vremenom za šetnju gradom i posjet Muzeju batane, a Motovun nas je 'počastio' sa četiri godišnja doba. Pazin je otvorio vrata Etnografskog muzeja Istre i uz pomoć kustosice Mirjane Margetić naši su prijatelji mogli vidjeti kako se živjelo i radilo u Istri, kako se plesalo i pjevalo te kojim zanatima su se nekada bavili naši stari. U nekima od tih zanata su se i sami okušali na radionicama izrade tkanica i veza.

Finalna priredba i Festival tradicije održan je u Circolu – zajednici Talijana Pula. Goste je pozdravio ravnatelj škole Davor Kliman, te dogradonačelnik grada Pule Bruno Cergnul. Glazbeni dio programa pripremila je nastavnica Sonja Milović pod čijim su vodstvom nastupile učenice ŠPUD-a Olivia Malbon i Ivona Brščić te učenik pulske Gimnazije Pavel Koroman. Plesnu točku izvele su članice plesnog studija Art Dance.

Nakon svečanog otvorenja svi sudionici predstavili su svoje radove na prezentacijskim štandovima. Naši učenici nosili su kravate koje su sami izrađivali i oslikavali tijekom redovite nastave, kao i prsluke ukrašene tkanim uzorcima. Kroz te su radove predstavili tradicijske tehnike tkanja, veza, čipke, ćilima, a kao motiv za oslikavanje svile odabrali su slova glagoljice. Zapravo, ovaj put prikazali smo sve ono što smo do sada napravili u okviru Festivala tradicije s ciljem promoviranja naše kulturne baštine.

Program Erasmus+,  Festival tradicije, učenicima i nastavnicima Tekstilnog odjela pružio je mogućnost upoznati kolege (učenike i nastavnike) drugih europskih država, podijeliti iskustva u radu te stvoriti uvijete za neke buduće projekte i suradnju. Do kraja programa, mentori nastavnici sudjelovat će na radnom sastanku u Češkoj tijekom mjeseca lipnja.

Fotografije sa susreta možete pogledati u našoj foto-galeriji: http://ss-primijenjenihumjetnostiidizajna-pu.skole.hr/fotogalerija

Nastavnica Dejana Gott, dipl. slikar.