Erasmus+ Umjetnici za umjetničko obrazovanje 2017.

Autor: Davor Kliman, 17. 2. 2017.

Učenici naše škole drugu godinu za redom sudjeluju u projektu koji provodi Hrvatsko društvo likovnih umjetnika u okviru EU programa Erasmus + naziva Umjetnici za umjetničko obrazovanje.

Ove godine Projekt se provodio u Mariboru gdje je 9 učenika iz pulske i riječke škole primijenjenih umjetnosti provodilo stručnu praksu pod mentorstvom profesionalnih likovnih umjetnika.

EU projekt Umjetnici za umjetničko obrazovanje ima za cilj nadopuniti obrazovni kurikulum za zvanje slikarski odnosno kiparski dizajner relevantnim znanjima i vještinama kako bi učenici po završetku škole bili konkurentniji na tržištu rada odnosno pri nastavku školovanja.

Iz naše škole sudjelovale su četiri učenice: Lucija Opačak, Mayra Rivera, Ana Savić i Valentina Spajić u pratnji nastavnice Suzane Kariko.

Učenice su od 29. siječnja do 11. veljače 2017. godine provodile stručnu praksu koja se odvijala u umjetničkom ateljeu pod nadzorom mentora. Mentorice su im bile akademske slikarice: Aleksandra Farazin, Jasna Klara Kozar i Saša Bezjak.

Uz praksu, učenice su posjetile brojne muzeje i galerije u Mariboru. Posjetile su oba muzeja suvremene umjetnosti u Ljubljani te Likovnu akademiju u Ljubljani.

Tema cijelog projekta je bila migracija. Na Mayru i Anu snažan dojam ostavio je i performans u kojem su aktivno sudjelovale glumeći migrante. Kroz performans se nastojalo prikazati kako vlasti nehumano postupaju prema migrantima.

Učenice će najviše pamtiti otvorenje svoje izložbe, gdje su se predstavile široj publici.

„Bilo je divno pričati o svom radu kao da smo već afirmirane umjetnice“ kažu djevojke, a mi im želimo da to jednog dana i postanu.