Izložba učenika škole- Stvaram dakle jesam- MSUI-MACI 1. do 30.4. 2022.

Autor: Davor Kliman, 27. 4. 2022.

ČETVRT STOLJEĆA ŠKOLE PRIMIJENJENIH UMJETNOSTI I DIZAJNA: Predstavljen djelić umjetničkog obrazovanja u Puli

To je poseban dan, iako smo kroz godine imali izvrsnu suradnju s ovom školom, a tijekom narednih mjesec dana predstavit ćemo i monografiju škole. Ova je škola iznjedrila značajne umjetnike, a značajno je njezino djelovanje u Puli, Istri i šire. Stoga je ovo pravo mjesto za ovu izložbu, kazala je ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti Istre Ketrin Milićević Mijošek

Predgovor.

Zamislite svijet bez škole. Kako bi izgledao? Što bi se sve promijenilo? Dajte si vremena i malo razmislite o postavljenim pitanjima...

Nadam se da vam je ova mala meditacija pomogla kako biste na drugačiji načini promiš­ljali o školi općenito, ali i o našoj Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna - Pula. Možda ćete, promišljajući o postavljenim pitanjima, doći do odgovora zašto su nam škole potrebne, ba­rem u ovome civilizacijskome krugu i nasljeđu koje nas čini upravo onime što jesmo.

Čovjek je duhovno i materijalno, vizualno i taktilno biće. Sve što nas okružuje ima svoju povijest i mjesto u njoj. Ništa oko nas ne bi izgledalo tako kako izgleda da nije bilo umjetnika, obrtnika i svih onih koji su promišljali kako svijet učiniti boljim, ljepšim i ple­menitijim mjestom za naš boravak u njemu. Iz tih je razloga imati školu za umjetnost i dizajn civilizacijski doseg nekog društva.

Davor Kliman, prof. likovne kulture

Izvor: Davor Kliman