TeenCAP program (Child Assault Prevention)

Autor: Ana Kontošić, 21. 6. 2023.

Školska psihologinja Jasminka Brlas, u suradnji s razrednicama Anamarijom Maružin-Bokan i Gordanom Ivančić Dobran, provela je tijekom 2. polugodišta Teen CAP program u 1. i 2. razredu.

Tako su za roditelje učenika 1. i 2. razreda održani roditeljski sastanci na kojima su upoznati s planom i ciljevima programa, a u oba su razreda na satovima razrednika održane četiri radionice.

Teen CAP je program primarne prevencije zlostavljanja namijenjen adolescentima. Provodi se na inicijativu Udruge roditelja „Korak po korak“ preko educiranih pomagača, trenera i jedan je od najstarijih i najkvalitetnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu. Program je 2009. godine verificiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Agencija za odgoj i obrazovanje.

U ovome se programu adolescente uči kako da na vrijeme prepoznaju potencijalno opasne situacije u kojima mogu biti ugrožena njihova tri najvažnija prava, da budu sigurni, jaki i slobodni. U radionicama ih se, kroz informacije, raspravu i primjere, poučava i osvješćuje da imaju pravo biti sigurni, uči i osnažuje kako da pomognu sebi i drugima, te da mogu i trebaju u teškim situacijama tražiti podršku odraslih osoba kojima vjeruju. Također se raspravlja o važnosti potpore vršnjaka te im se pomaže identificirati resurse u zajednici.