Mladi u prometu

Autor: Ana Kontošić, 23. 4. 2024.

Na satu razrednika 22. travnja 2024. policijska službenica PU Pula održala je našim maturantima predavanje Mladi u prometu. Neki od njih već imaju vozačku dozvolu, a neki će je tek imati. Za sve njih stjecanje vlastite vozačke dozvole jedan je od značajnijih događaja u životu. No, posjedovanje vozačke dozvole nije samo privilegij nego je i odgovornost.  Analiza podataka prometnih nesreća u Republici Hrvatskoj za posljednje desetljeće ukazuje na to da mladi vozači predstavljaju izazovnu i rizičnu skupinu. Veliki broj mladih vozača stradava u prometu, bilo svojom krivicom, bilo krivicom drugih sudionika u prometu. Tako je učenicima prezentirala što su sve razlozi stradavanja mladih vozača (neiskustvo, želja za dokazivanjem, neprilagođena brzina, nekorištenje sigurnosnog pojasa, zabava, umor, korištenje mobitela i drugih uređaja tijekom vožnje, vožnja pod utjecajem alkohola, droga i dr.) i apelirala na njih da svojim odgovornim ponašanjem u prometu čuvaju svoj život i zdravlje, kao i život i zdravlje drugih sudionika u prometu.

Cilj ovoga predavanja bio je pozitivno utjecati na obrasce ponašanja mladih ljudi kroz podizanje razine svijesti o riziku, vlastitoj sigurnosti i sigurnosti drugih sudionika u prometu te važnosti odgovornog ponašanja u prometu.