PREDAVANJA ZA UČENIKE: Informacijsko komunikacijska tehnologija u rukama djece i mladih – prevencija elektroničkog nasilja

Autor: Davor Kliman, 6. 7. 2016.

Početkom travnja 2016. godine policijski službenici Odjela prevencije Policijske uprave istarske Vedrana Milovan i Mirko Grdinić održali su, na satovima razrednika sva četiri razreda, predavanje Informacijsko komunikacijska tehnologija u rukama djece i mladih – prevencija elektroničkog nasilja.

U prvom dijelu predavanja policijska službenica Vedrana Milovan osvrnula se na društvene mreže popularne među mladima koje često postaju sredstvo emocionalnog i socijalnog zlostavljanja.  Elektroničko nasilje (engl. cyberbullying) je svaka komunikacijska aktivnost putem interneta (kroz uporabu e-mailova, web stranica, blogova), videa ili mobilnih telefona koja služi kako bi se neko dijete ponizilo, zadirkivalo, prijetilo mu se ili ga se teroriziralo na neki drugi način. Uvijek je cilj  povrijediti, uznemiriti ili na bilo koji drugi način naštetiti djetetu, bilo u obliku tekstualnih ili video poruka, fotografija ili poziva ili neugodnih komentara. Može ga činiti jedna osoba ili grupa djece.

Elektroničko nasilje razlikuje se od „tradicionalnog“ vršnjačkog nasilja prema dostupnosti (prisutno je 24 sata na dan, svih 7 dana u tjednu), izloženosti (kod kuće i na mjestima koja su ranije bila sigurna za dijete), mnogobrojnijoj publici i svjedocima, anonimnosti koja olakšava kršenje socijalnih normi te kod žrtve pojačava osjećaj nesigurnosti i straha radi čega posljedice takvog oblika nasilja ponekad mogu biti i ozbiljnije od onih prouzročenih među vršnjačkim nasiljem u stvarnim situacijama. S obzirom da ne dolazi do fizičkog kontakta između žrtve i publike, djeca i mladi teže vide i razumiju štetu koju njihove riječi mogu nanijeti.

U drugom dijelu predavanja policijski službenik posebno educiran za poslove kompjuterskog kriminaliteta, Mirko Grdinić, učenicima je pojasnio načine samozaštite na internetu i društvenim mrežama. Upoznao je učenike s najčešćim „zamkama" facebooka, mogućnostima preuzimanja profila od strane druge zlonamjerne osobe, te načinima besplatne zaštite facebook profila.