Predavanje Trgovanje ljudima za učenike 3. razreda

Autor: Davor Kliman, 31. 5. 2017.

Na satu razrednika trećeg razreda održano je 24. svibnja 2017. predavanje Trgovanje ljudima koje, u suradnji, provode PU istarska i Gradsko društvo Crvenog križa Pula. U predavanju, koje je vodila voditeljica mladeži Gradskog društva Crvenog križa Pula, Jelene Rupčić, istaknuto  je kako je trgovanje ljudima ozbiljan društveni problem jer najdrastičnije ugrožava osnovna ljudska prava.

Žrtvama trgovanja ljudima uskraćena su osnovna ljudska prava, kao što su sloboda i dostojanstvo, pravo slobode kretanja, izbora i odlučivanja, jednakost među ljudima, onemogućava im se komunikacija s obitelji, podvrgnute su fizičkom i/ili psihičkom zlostavljanju, izolirane su i ucjenjivane prijetnjama njihovim obiteljima i prijateljima.

U Republici Hrvatskoj nalaze se četiri sigurne kuće za prihvat žrtava trgovine ljudima kojima se bave educirani timovi Crvenog križa i drugih humanitarnih udruga.
Trgovanje ljudima obuhvaća vrbovanje, transport, prebacivanje, skrivanje ili prihvaćanje osoba korištenjem prijetnje, sile, drugih oblika prisile, otmice, prijevare, obmane, zloupotrebe vlasti, ranjivosti, davanja, primanja novca ili olakšica kako bi se postigao pristanak osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom, a sve u svrhu iskorištavanja. Iskorištavanje uključuje prostituciju ili neke druge oblike spolnog iskorištavanja, prisilni rad ili usluge, stavljanje u ropstvo ili njemu slične odnose, služenje, pa čak i odstranjivanje organa.

Prikazana su i dva filma, Rašid i Jasmina.

Cilj je predavanja informirati, educirati i upozoriti mlade na opasnosti trgovanja ljudima.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili izlaganje, a na kraju radionice ispunili su anketni listić.