Posjet manifestaciji „Dani rukotvorina – drvo, glina i kamen“ u Etnografskom muzeju Istre

Autor: Davor Kliman, 22. 9. 2017.

U četvrtak 14. rujna 2017. učenici 2. i 3. razreda  tekstilnog odjela u pratnji nastavnice Anamarije Maružin-Bokan posjetili su Etnografski muzej Istre u Pazinu gdje su prisustvovali manifestaciji „ Dani rukotvorina - drvo, glina i tekstil“.

Manifestacija se održavala u dvorištu i prostorijama pazinskog Kaštela kroz izložbeni sajam, radionice sa stručnim vodstvom i predavanja gđe Mirjane Margetić - više muzejske pedagoginje i kustosice.

Tema održanog predavanja bila je: preslice iz čuvaonice.

Kroz predavanje učenici su upoznati s načinom dobivanja sirovina (vune, konoplje i lana) iz kojih se na preslici dobivala pređa.

Predenje je u Istri bio isključivo ženski posao koji su žene radile tijekom cijele godine, a osobito tijekom zimskih mjeseci u večernjim satima što je preraslo u svojevrsna ženska druženja. Prelo se pomoću preslica i vretena dok je makina za presti (kolovrat) u Istri bio rezerviran samo za imućnije seljane.

Preslice su uglavnom bile drvene iako se često koristila i preslica izrađena od trstike koja je bila lakša i jednostavnija za izradu.

Budući da su djevojke preslicu često dobivale na dar od zaručnika ili majke, preslica je imala simboličku i emotivnu vrijednost.

U Istri su se upotrebljavale preslice različitih oblika koje su učenici razgledali na izložbi.

Nakon održanog predavanja gđa Marija pokazala je proces  ručnog predenja, objasnila je učenicima kako se preslica drži ispod lijevog pazuha i zatakne se za pas, kanicu ili pregaču, traversu kojom su žene opasivale struk. Na taj način jedna je ruka bila slobodna za držanje vretena, dok su drugom izvlačile pređu za uvijanje.

Učenici su uz pomoć voditeljice probali držati preslicu, vreteno i presti.

Druga radionica u kojoj su učenici aktivno sudjelovali bila je radionica: tehnike pletenja i izrade veza koju je vodila gđa Gracijela Damjanić, a nakon radionice pokazala im je proces izrade cavata (papuča koje su karakteristične u Istri).

Na kraju su učenici razgledali stalni postav muzeja, a kroz bogatu zbirku tradicijske odjeće, sprava i pomagala za obradu tekstila provela ih je gđa Mirjana Margetić.