Roditeljski sastanak: Pojavnost novih droga u RH

Autor: Ana Kontošić, 27. 12. 2017.

Na roditeljskom sastanku održanom 13. prosinca 2017. za roditelje učenika 2. razreda Velimir Todorović, psiholog iz Službe za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja, održao je predavanje Pojavnost novih droga u RH.  Predavanje je održano u okviru Mjeseca borbe protiv ovisnosti nakon održane tribine o ovisnostima za učenike 2. razreda.

U svome je predavanju govorio o tome da se posljednjih godina javljaju nove droge, nove supstance s psihoaktivnim djelovanjem proizvedene u »priručnim« kemijskim laboratorijima s bezbrojnim varijantama koje intrigiraju i zbunjuju represivni aparat, zakonodavce i liječnike u Europi. Njihovo je djelovanje sve misterioznije a igra mačke i miša između dilera i zakona sve je intenzivnija. Glavna opasnost novih droga je činjenica da su to nedovoljno istražene kemikalije i nitko, pa ni onaj tko ih je sintetizirao, ne može znati kakvo djelovanje i nuspojave spoj ima. Svaki put kada se neka nova droga stavi izvan zakona, to istodobno nosi rizik da će se uskoro pojaviti nova, još opasnija. U nekim dijelovima Europe raste pojavnost izuzetno toksičnih sintetskih opioida, uz čiju se konzumaciju veže niz trovanja i smrtnih slučajeva.

Cilj je sastanka informiranje da se na tržištu nalazi sve veći broj novih droga i podizanje svijesti o ovom opasnom fenomenu.