Sudjelovanje učenika 1. I 2. razreda u forum kazalištu

Autor: Davor Kliman, 30. 1. 2019.

Sigurna kuća Istra, u suradnji s Dramskim studijem Istarskog narodnog kazališta, i ove je školske godine nastavila s radionicama prevencije nasilja u mladenačkim vezama koje se provode od 2009. godine.

Glavni cilj radionice je senzibiliziranje mladih za problem nasilja u mladenačkim vezama, te u konačnici smanjivanje takve vrste nasilja. Pojedinačni ciljevi su: prepoznavanje različitih vrsta nasilja i njihovih pojavnih oblika, informiranje o učestalosti, uzrocima i posljedicama nasilja u vezama, naučiti mlade kako reagirati na nasilje u vezi i kome se mogu obratiti, razvijanje senzibilnosti prema žrtvama nasilja naspram osuđivanja.

Učenici 1. i 2. razreda naše škole sudjelovali su u dvosatnim radionicama prevencije nasilja u vezama mladih „ToNijeLjubav“ ostvarenim u školi u 1. polugodištu, a 18. siječnja 2019. sudjelovali su u drugoj fazi programa, prikazivanju predstave Forum kazališta „ToNijeLjubav“ u Istarskom narodnom kazalištu Gradskom kazalištu Pula, kada su, kao učenici-gledatelji, bili pozvani na kraju predstave zamijeniti nekoga od glumaca, polaznika dramskog studija INK, i tako, aktivno, kroz neposredno uključivanje pokušati riješiti predstavljeni problem.

Na ovaj su način upoznali i forum kazalište koje spada u skupinu tehnika koja se naziva kazalište potlačenih. Kazalište potlačenih razvio je tijekom posljednjih trideset godina brazilski redatelj Augusto Boal. Jedna predstava forum kazališta započinje odigravanjem scene u kojoj protagonist ne može riješiti problem (tlačenje) koji ga muči. Publika je tada pozvana da zamijeni protagonista i, na svoj način, pokuša riješiti problem. Tijekom predstave razvija se konstruktivan dijalog koji u svojoj srži sadržava aktivno sudjelovanje gledatelja (ovdje nazvanih gledatelji-glumci).

U suradnji sa Sigurnom kućom Istra učenici su upoznati i s radom ove udruge, njenom ulogom, djelatnošću te vrstama pomoći koju pruža.

Izvor: Gordana Rupena Stančić, knjižničarka