Susret s Mirkom Ilićem

Autor: Davor Kliman, 12. 2. 2019.

Učenici grafičkog odjela od 2. do 4. r. i 4. r. slikarskog odjela, u sklopu Sajma knjige u Istri, sudjelovali su na predavanju Mirka Ilića.

U predstavljanju publici Ilić je naglasio da su ga i kao autora i kao čovjeka kreirali njegovi idoli Boris Bućan, Mihajlo Arsovski i Zlatko Bourek.

Nakon predavanja učenici su u glavnom sajamskom holu razgledali izložbu plakata Tolerancija, prema konceptu Mirka Ilića. Riječ je o putujućoj izložbi koja je proizišla iz Ilićeva projekta, započetog kada ga je festival Kuća tolerancije iz Ljubljane pozvao da pripremi prezentaciju vlastitih radova na tu temu. Ilić je međutim, zamolio 21 poznatog dizajnera iz cijelog svijeta da izrade plakate na temu tolerancije. Unutar zadanih dimenzija plakata bila je obvezna tek signatura s potpisom i zemljom iz koje autor potječe te izvedba riječi tolerancija na njegovu materinskom jeziku. Uspjeh je bio potpun, svi su se pozvani autori odazvali, a kada je izložba krenula po svijetu, priključili su im se sa svojim radovima i novi, pa zbirku plakata sada čini više od 70 originala, od kojih je za pulsku instalaciju odabrano šezdesetak.

Učenici su na predavanje i izložbu posjetili u pratnji nastavnika Andija Pekice, Denisa Sardoza i ravnatelja Davora Klimana.