Posjet kazalištu u sklopu projekta zavičajne nastave

Autor: Davor Kliman, 1. 3. 2019.

U utorak, 19. veljače, učenici  3. razreda Slikarskog, Grafičkog i Kiparskog odjela, u pratnji nastavnica Gordane Ivančić Dobran i Ive Fonović te knjižničarke Gordane Rupena Stančić, posjetili su Istarsko narodno kazalište u Puli.

Posjet je organiziran u sklopu projekta zavičajne nastave „Kazalište u Puli.“ Cilj posjeta je upoznati učenike s prostorom kazališta, povijesti kazališta i procesom stvaranja kazališne predstave.

U kazalištu nas je dočekao dramski pedagog Aleksandar Bančić koji nas je proveo kroz zgradu i ispričao njezinu povijest od osnutka do današnjih dana. Miodrag Flego upoznao nas je kako se oblikuje ton, a Elvis Butković koja je uloga rasvjete u predstavi.

Plesačica i koreografkinja Andrea Gotovina govorila je o procesu stvaranja predstava od nastajanja teksta, proba u prostoru, nastanka kostima i scenografije. Voditelj pozornice, Goran Šaponja, pokazao je mehanizam pozornice, kako funkcionira scena te gledalište u odnosu na scenu.

Uz stručno vodstvo imali smo priliku obići dijelove kazališta, koji inače nisu dostupni javnosti, te upoznati tehničku opremu uz koju se stvara kazališna iluzija.

Izvor: Gordana Rupena Stančić, knjižničarka